Získané odznáčky
Zodpověděl jsem otázku Rád pomáhám
Detail uživatele
Přezdívka Ing. Markéta Matyášová
Členem od 11.01.2024
Počet bodů 334
Úroveň Velmi zkušený
Body jsou získávány za vytváření otázek a odpovědí. Také jsou získávány pokud pro otázku nebo odpověd hlasují ostatní uživatelé.
Posledních 10 uživatelem položených otázek

Uživatel zatím nepoložil žádnou otázku.

Posledních 10 uživatelem vložených odpovědí
Odpověď u otázky Prehledy OSVC

Dobrý den,

potřeboval bych pomoc s přehledy. Mohl byste mi poradit, co všechno potřebuji k podání přehledů do VZP a CSSZ? Potřebovala bych to podat i za roky 2022 a 2023.

V roce 2022 jsem pracoval na dohodu o provedení práce a od 12.9.2022 jsem pracovala na HPP. Měl jsem také otevřenou živnost, ale neměla jsem z ní žádné příjmy.

V roce 2023 jsem pracoval na HPP v jedné firmě do 31.3.2023 a od 1.4. v druhé firmě. Měl jsem také otevřenou živnost do 7.6.2023, ale neměl jsem z ní žádné příjmy.

Odpověď u otázky Daňová vratka a penzijko

Dobrý den. Chci si nechat vyplatit jednorázové odbytné u penzijního připojištění. Splnil jsem veškeré náležitosti pro řádnou výplatu ( věk + doba spoření). Vím, že z příspěvků zaměstnavatele a výnosů musím odvést 15% daň. Jelikož však můj pracovní poměr u zaměstnavatele skončil k 31.3.2024 a dále budu pobiratelem invalidního důchodu, chci se dotázat zda-li onu odvedenou daň nemohu uplatnit při ročním zúčtování daně z příjmu. Děkuji. 

Odpověď u otázky OSVC pausalna dan a prijem zo zahranicia

Zdravim,

na uplatnenie pausalnej dane je potrebne splnit niekolko podmienok. Mimo ine aj:

  • nebyt v danom roku zamestnancom
  • nemat prijem napr. z prenajmu nad 50.000

Ako je to v pripade, ak OSVC ma osobitne prijmy v CR a osobitne v SR?

  1. Da sa uplatnit pausalna dan, ak by som mal ciastocny uvazok v SR
  2. Da sa uplatnit pausalna dan, ak by som mal prijmy, na ktore sa uplatnuje zrazkova dan a bola zrazena v SR?
  3. Da sa uplatnit pausalna dan, ak by som mal prijem z prenajmu viac ako 50.000 v SR?
  4. Povinnost registracie na DPH vznika iba pri prijmoch nad 2M v CR?

Vdaka!

Odpověď u otázky Zálohy soc a zdrav u ID 1.stupne

Dobrý den jsem ID1. a zároveň osvc na vedlejší činnost. Ročně zhruba přiznám 100.000.  Musím platit zálohy na doc a zdrav? A popř v jaké výši?

Odpověď u otázky Faktura ze Slovenska

Dobrý den,

jsme škola, která využívá software od firmy, která má sídlo na Slovensku. Faktura za licenci k jeho užívání přišla ze Slovenska.

Jak je to s jejím proplacením - fakturuje slovenská strana se slovenským IČO, platíme z české strany s českým IČ. Nejsme plátci DPH.

Částka je do 6000,- Kč, bude jediná za dva roky.

Děkuju za odpověď.

Karel Smrž

Odpověď u otázky Daňové a účetní odpisy

Dobrý den,

pokud mám majetek, u kterého jsou účetní odpisy prováděny o rok kratší dobu než daňové odpisy, vyřadím majetek z evidence pomocí účtů 08x a 02x hned po účetním odepsání? Nebo musím ještě rok počkat, až bude majetek i daňově odepsán? 

Děkuji.

Odpověď u otázky Zaměstnání - daňové přiznání

Dobrý den,

Bohužel daním moc nerozumím, jelikož to za mě vždy řešil zaměstnavatel. Za rok 2023 jsem byla zaměstnaná u jiného zaměstnavatele do června a od listopadu jsem nastoupila do aktuálního zaměstnání. Je mi však zvláštní, že po mě nyní v práci nechtějí potvrzení o zdanitelných příjmech od předešlého zaměstnavatele. Musím si tedy udělat daňové přiznání  sama, když jsem nebyla celý rok ve stejném zaměstnání? Děkuji za odpověď. 

Odpověď u otázky Spolupracující osoba
Manželka je spolupracující osobou OSVČ (vedlejší činnost, jinak HPP). Mohou se v daňové evidenci OSVČ evidovat a uplatňovat náklady její uhrazenou daň z příjmů, nemocenské pojištění z vedlejší činnosti a sociální pojištění z vedlejší činnosti. Lze v daňové evidenci OSVČ evidovat a uplatňovat během roku hrazené zálohy na OSSZ? 
Odpověď u otázky OSVČ a DPP

Dobrý den,

OSVČ výdaje paušálem, má dvě dohody vždy do 10tis. u jedné měl podepsané prohlášení a u druhé ne, musí obě dohody uvést do DPFO?

Děkuji

Odpověď u otázky Změna fakturačních údajů

Dobrý den,

vystavená faktura za 5.000,- z 1/24 a teď 3/24 je potřeba změnit fakturační údaje. Firma má pouze IČ a je neplátce. Lze to změnit. V kontrolním hlášení je to do 10.000,-

děkuji.

Posledních 5 uživatelových komentářů
Komentář k otázce OSVČ vedlejší činnost - DPFO
Dobrý den, je to jak píšete. Vyžádáte si potvrzení o příjmech a všechny Vaše příjmy uvedete v daňovém přiznání. Podáte sama přes datovou schránku nebo to za Vás může zpracovat a odeslat daňový poradce. Výdajový paušál se nikam nehlásí, rozhodnete se, co pro Vás bude výhodnější. Každý rok to můžete měnit. (zdańujete to, co jste skutečně obdržela zaplaceno v tom příslušném roce). Jen pozor při změnách - přechod paušál/daňová evidence, někdy vzniká povinnost podat dodatečné daňové přiznání za předchozí rok. ZP a OSSZ je tak, jak píšete. Ing. Markéta Matyášová
Komentář k otázce Daně
Dobrý den, pokud jste rezidentem ČR, tak zde v ČR zdaníte celosvětový příjem. Tj. prodej z nemovitostí ve Španělsku a Albánii zahrnete do českého daňového přiznání a budete postupovat dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění. Aby nedošlo ke dvojímu zdanění. Předpokládám, že budete danit prodej ve Španělsku a v Albánii a zde v ČR si započtete zaplacenou daň v zahraničí. Ing. Markéta Matyášová
Komentář k odpovědi na otázku Daňové a účetní odpisy
Pro vyřazení z evidence musíte mít nějaký důvod. Důvodem není to, že účetně bylo odepsáno dřív než daňově. Pokud jste majetek nevyřadila, neprodala, nebyl vyřazen z důvodu škody atd., tak zůstává pořád v evidenci v účetnictví a tím pádem nevyřazujete. Kdyby jste ho vyřadila, řešíte v tom roce i daňové odpisy. Jestli zůstatková cena by byla daňová či nebyla.
Komentář k otázce Pracovní úraz, příjmy ze zahraničí, odečitatelné položky
Příjmy za pracovní úraz - máte potvrzení o příjmu od pojišťovny, do par. 6. 2. Příjmy ze zaměstnání v DE, příloha 3. Metoda podle smlouvy o zamezení dvojího zdanění či vynětí dle par. 38f 3. nelze uplatnit - je stanoven taxativní výčet, na co se to vztahuje. Pokud by jste potřeboval sestavit přiznání, ozvěte se. Ing. Markéta Matyášová, daňová poradkyně matyasova.dp@seznam.cz
Komentář k odpovědi na otázku DPH
Ano, DPH uplatnit můžete.

Informace na stránce vyjadřují názory uživatelů a nelze je brát jako oficiální účetní poradenství.

(c) 2024 Poraducto.cz - Online účetní poradna zdarma
Kontakt:info@poraducto.cz