Zpět na přehled otázek

Reverse charge

+2

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Vloženo: 23.03.2021 Autor: Anonymní [0]

Můžou se faktury přijaté s přenesenou daňovou povinností účtovat zpětně? Např. FA vystavená v lednu, klient donese doklad např. až v březnu, může se dát do UCE do března, nebo se musí podávat dodatečné daňové přiznání?

Komentáře k otázce Co to je?

Odpovědi

+2

Vloženo: 24.03.2021 Autor: Monika [4]

ze zákona máte povinnost přiznat tuto daň již v okamžiku, kdy víte, že tuto fakturu dostanete, i když ji ještě nemáte fyzicky k dispozici, nárok na odpočet DPH z této faktury si můžete uplatnit až v okamžiku, kdy máte fakturu fyzicky k dispozici (tzn. že by se vám data v povinnosti odvést dph a nároku na odpočet u reverse charge rozcházel) - takto by to mělo být podle zákona, což se samozřejmě reálně neděje

reálně - pokud dostanete fakturu, která je v režimu reverse charge a patří do dřívějšího období a máte nárok na odpočet daně ve výši 100 % (tzn. že nárok na odpočet nekrátíte), můžete dát tuto fakturu do přiznání k dph až v měsíci, kdy fakturu dostanete, protože zde platí časový posun a jelikož odvedete daň ve stejné výši, jako si uplatníte nárok na odpočet daně, pak stát neokradete. Pokud byste si krátili nárok na odpočet daně, pak musíte podat dodatečné přiznání za období, ve kterém jste byli podle DUZP povinni daň přiznat a odvést (ve vašem případě by to tedy bylo dodatečné přiznání za leden)

pokud máte zdaňovací období kalendářní rok, je jedno, zda fakturu zaúčtujete do ledna nebo do března, protože ji stejně zdaníte v roce 2021 (myslím daň z příjmů)

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Komentáře k odpovědi Co to je?

Informace na stránce vyjadřují názory uživatelů a nelze je brát jako oficiální účetní poradenství.

(c) 2021 Poraducto.cz - Online účetní poradna zdarma
Kontakt:info@poraducto.cz