Zpět na přehled otázek

Ukončení studia a DPP

Daň z příjmu Daňové přiznání

+1

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Vloženo: 22.01.2024 Autor: Anonymní [0]

Dobrý den, 


jsem studentkou VŠ, čekají mě promoce a únorem mi bude ukončen status studenta. V srpnu budu však nastupovat opět na navazující doktorské studium, tedy status studenta mi bude obnoven. Jde mi tedy o těchto cca 5 měsíců, kdy budu muset odvádět soc. a zdrav. pojištění. 


V současnosti pracuji na DPP, kde si vydělám každý měsíc 10.000 Kč (výjimečně 4.000 Kč) . Bohužel se nemůžu nikde dočíst, jak to bude probíhat, pokud nevyužiji Úřadu práce a zůstanu těchto 5 měsíců na DPP - co se změní pro zaměstnavatele a co pro mě? Kolik budu muset odvádět na pojištění a vyplatí se mi takový krok? Bude se pojištění počítat z minimální mzdy? Budu muset danit příjem a případně vyplatí se mi daňové přiznání, když zaměstnavatele mám jen jednoho? Jde mi jen o těchto 5 měsíců, jelikož je mi jasné, že na tuto dobu mě na HPP nikdo nevezme a snažím se tak vymyslet nějaké optimální řešení. 


Děkuji a přeji všem hezký den.

Komentáře k otázce Co to je?

Odpovědi

+1

Vloženo: 22.01.2024 Autor: Ing. Markéta Matyášová [2]

Dobrý den,

když budete mít DPP do 10 000 Kč za měsíc, tak z toho zaměstnavatel nesráží pojistné. Když jste byla studentem, nebyl problém. Stát za Vás odváděl pojistné. 

Když přestanete být studentem a nebudete na úřadu práce, jste povinna si platit alespoň zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů. Sociální není povinné. 

Když bude příjem nad 10 tis, tak zaměstnavatel už bude srážet pojistné a dopočítávat do minima. 

Ing. Markéta Matyášová, daňová poradkyně 

Matyasova.dp@seznam.cz

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Komentáře k odpovědi Co to je?

Informace na stránce vyjadřují názory uživatelů a nelze je brát jako oficiální účetní poradenství.

(c) 2024 Poraducto.cz - Online účetní poradna zdarma
Kontakt:info@poraducto.cz