Zpět na přehled otázek

OSVČ vedlejší činnost - DPFO

0

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Vloženo: 20.05.2024 Autor: Anonymní [0]

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, prvním rokem podnikám jako OSVČ na vedlejší činnost při mém stálém zaměstnání, kdy bych si chtěla potvrdit jisté náležitosti k daňovému přiznání.

Pro daňové přiznání si od mého zaměstnavatele vyžádám Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti, kdy si ho musím podat sama a vyplním i přílohu č. 1, kde zohledním mé příjmy z podnikání a jelikož mám datovou schránku, tak bych měla toto podání podat elektronicky? 

Chtěla bych si uplatnit výdajový paušál, tuto skutečnost nemusím nikde hlásit a pouze zaškrtnu v DP, že chci uplatnit tuto metodu? V případě, že bych ji chtěla další rok změnit, musím to někde ohlásit nebo pouze uvedu změnu v DP?

Dále můj dotaz ještě spočívá v tom, jak to bude se zálohami na zdravotní a sociální pojištění. Za rok 2024 podám přehledy na ČSSZ a příslušnou ZP pouze z podnikání, kdy má rozhodná částka bude určitě překročena, tudíž poté na sociální pojištění budu hradit měsíční zálohy a na zdravotní pojištění nic?

Mockrát děkuji za Vaše odpovědi a přeji hezký den.

Komentáře k otázce Co to je?
Dobrý den, je to jak píšete. Vyžádáte si potvrzení o příjmech a všechny Vaše příjmy uvedete v daňovém přiznání. Podáte sama přes datovou schránku nebo to za Vás může zpracovat a odeslat daňový poradce. Výdajový paušál se nikam nehlásí, rozhodnete se, co pro Vás bude výhodnější. Každý rok to můžete měnit. (zdańujete to, co jste skutečně obdržela zaplaceno v tom příslušném roce). Jen pozor při změnách - přechod paušál/daňová evidence, někdy vzniká povinnost podat dodatečné daňové přiznání za předchozí rok. ZP a OSSZ je tak, jak píšete. Ing. Markéta Matyášová

Odpovědi


Informace na stránce vyjadřují názory uživatelů a nelze je brát jako oficiální účetní poradenství.

(c) 2024 Poraducto.cz - Online účetní poradna zdarma
Kontakt:info@poraducto.cz