Zpět na přehled otázek

Studium a OSVČ

Daně OSVČ Sleva na dítě

0

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Vloženo: 03.07.2024 Autor: Anonymní [0]

Dobrý den, měl bych řadu dotazů a doufám, že se zde dozvím potřebné informace. Prosím případně o všechny důležité informace, je toho hodně a nechci nikde udělat chybu a řešit problémy s úřady. 

Studoval jsem prezenčně bakalářské studium a 31.5 jsem dokončil všechny státnice. Takže 30.6 mi skončil status studenta na této škole, po celou dobu si rodič uplatňoval slevu na dani, jelikož jsem neměl ani práci mimo malé brigády. Dále nastupuji na prezenční i kombinované studium zase od září.. Prezenční studium ale budu rušit po 1. semestru. Takže status studenta by mi měl zůstat po celou dobu bez mezery, že?

A po celou dobu nemusím platit ani SP ani ZP, je to tak? 

Může si mě rodič i v tuhle celou dobu odepisovat bez problému? 


Tak a teď přichází komplikace :) 

Od srpna začínám OSVČ, takže tehdy už nebude možné, aby si rodič uplatňoval slevu na dani a červenec bude poslední měsíc uplatňování, je to tak? 


Dále přímo otázky na moji osobu. 

A já pak budu muset platit od nějaké chvíle i vypočtené zálohy na SP a ZP, že? Tedy u zdravotního pojištění nebudu platit 1 kalendářní rok zálohy, protože to za mě bude platit stát i když budu jen na kombinovaném studiu, že? 

Na začátku dalšího roku dodám zdravotní pojišťovně přehled o příjmech a výdajích. Na základě tohoto přehledu pojišťovna stanoví výši záloh pro další rok, ale za ten první kalendářní rok, co jsem student tak nebudu platit na ZP ani korunu že? Po tom jednom roce mi vypočítají zálohy a danou částku budu poté každý měsíc posílat na účet pojišťovny.

V prvním roce nebudu hradit též měsíčně zálohy na sociální pojištění a případné pojištění doplatím pak jednorázově též na základě toho přehledu, který dodám na začátku příštího roku. Můj příjem určitě přesáhne tu hranici, takže budu muset zaplatit jednorázově zpětně nějaký ty zálohy na sociální pojištění že? (u zdravotního pojištění nebudu platit nic ať je můj příjem jakýkoliv?) Další rok budu platit  SP dle vypočtených záloh, které mi dá OSSZ. 

Komentáře k otázce Co to je?

Odpovědi

0

Vloženo: 04.07.2024 Autor: Ing. Markéta Matyášová [2]

Dobrý den,

ano, když nastupujete zase od září na VŠ, tak i přes prázdniny na Vás rodiče mohou čerpat slevu na dítě (pokud splňujete věkovou hranici).  Dálkové studium VŠ není překážkou pro uplatnění daňového zvýhodnění. Taktéž není překážkou pro uplatnění slevy na dítě to, že při studiu pracujete či jste OSVČ. Pokud splňujete ostatní podmínky, lze uplatnit. 


Co se týká Vás, při studiu vysoké školy do 26 let máte podnikání jako vedlejší činnost. Tudíž v průběhu roku nemusíte platit žádné zálohy na pojistné. Po skončení roku podáte daňové přiznání, kde uvedete všechny příjmy za předcházející rok. Pokud Vám vyjde kladný základ daně z podnikání (rozdíl mezi příjmy a výdaji), budete doplácet zdravotní pojištění, tam není žádná hranice pro osvobození. Co se týká sociálního pojištění, když budete mít za rok 2024 základ daně do výše 105 520 Kč /za předpokladu, že podnikáte celý rok/, pokud ne, tato částka se krátí, tak nebudete mít žádný doplatek na sociálním pojištění a ani si nebudete muset platit zálohy.

U zdravotního pojištění při vedlejší činnosti nejste povinen si platit měsíčně zálohy, u sociálního pojištění v případě, že Vám vyjde doplatek (budete nad rozhodnou částku), tak pak Vám vzniká povinnost platit měsíčně zálohy.

Vy po skončení roku máte povinnost podat: daňové přiznání na finanční úřad, přehled na zdravotní pojišťovnu (kde Vám vyjde případný doplatek) a přehled na OSSZ. Z přehledu poznáte, kolik máte doplatit a zda Vám vznikla povinnost platit zálohy. 

Co se týká daně z příjmů, tam záleží, jaký budete mít opět základ daně. Zde nebývá vysoký doplatek. Při základu daně do cca 205 000 Kč neplatíte žádnou daň, protože si uplatníte slevu na poplatníka. 


Přeji pěkný den


Ing. Markéta Matyášová, matyasova.dp@seznam.cz

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Komentáře k odpovědi Co to je?
Dobrý den, děkuji mnohokrát za odpověď. Takže rodiče si budou moci uplatňovat slevu po celou dobu bez přerušení, i kdybych nastupoval pouze na kombinované studium a poté i při OSVČ, protože je to zároveň při studiu a je to tak vedlejší činnost. Není tam třeba nějaký limit příjmu? Ty další podmínky.. Tím myslíte věk do 26 let a trvalé bydliště shodné s rodiči? Zdravotní a sociální zaplatím tedy případně až po podání přehledu na zdravotní pojišťovnu a OSSZ. Např. Tedy činnost zahájím v srpnu a daňové přiznání a přehledy budu podávat ihned po skončení roku 2024, tedy leden, únor ? Ještě prosím odpověď na jednu otázku, doposud pracuji ještě na 2 DPČ a z toho u jedné mám podepsané růžové prohlášení. Předpokládám, že před tím než v srpnu nastoupím, tak bych ho měl v té práci ukončit, abych si ho uplatnil pak při podnikání? Děkuji ještě jednou za Vaši pomoc a přeji hezký den.
Dobrý den, ano, podmínkou je věk 26 a společná domácnost. To když splňujete, tak při kombinovaném studiu žádná jiná podmínka není, můžete pracovat i být OSVČ, výdělkem to není omezeno. Ano, zdravotní a sociální doplatíte po podání přehledu. Pokud si to budete podávat sám, přiznání elektronicky, tak je tam lhůta do 2.5. (pro podání daňového přiznání) a následně podáváte přehledy. Pokud využijete služeb daňového poradce, lhůta je do 1.7. Kdyby jste měl zájem, potřeboval s přiznáním a přehledy pomoct, ozvěte se (jsem daňovou poradkyní). To, že budete OSVČ Vám nebrání v tom, aby jste u jednoho zaměstnavatele měl nadále podepsané prohlášení poplatníka. To nemusíte "rušit". Po skončení roku si necháte vystavit potvrzení o příjmu a zahrnete to do daňového přiznání včetně příjmů z podnikání.

Informace na stránce vyjadřují názory uživatelů a nelze je brát jako oficiální účetní poradenství.

(c) 2024 Poraducto.cz - Online účetní poradna zdarma
Kontakt:info@poraducto.cz