Zpět na přehled otázek

Brigády a smlouvy

Daňové přiznání DPP/DPČ Zdravotní pojištění

+2

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Vloženo: 03.07.2024 Autor: Anonymní [0]

Dobrý den, chci se zeptat, mohu mít na léto více jak 2 brigády když jsem student VŠ? Hodlám letos studovat na vysoké škole a již mám status studenta a hledám si brigádu a zajímá mě, jak to tedy s mzdou, kolik hodin max. mohu pracovat a jak je to s odvody? Mám nabídku brigády na DPČ což je snad nejhorší smlouva ale bohužel, a dále smlouvu na DPP. Mohu mít 2 smlouvy, DPP a DPČ souběžně? Vůbec se v tom nevyznám, děkuji.

Komentáře k otázce Co to je?

Odpovědi

+1

Vloženo: 04.07.2024 Autor: Ing. Markéta Matyášová [2]

Dobrý den,

můžete uzavřít smluv kolik chcete. Můžete mít u každého zaměstnavatele např. DPP. DPP je omezena 300 h za rok u jednoho zaměstnavatele, s výplatou do 10 000 Kč se neplatí zdravotní a sociální. Nad tuto částku už se platí pojistné. Bavíme se o roku 2024, od příštího roku 2025 to bude pravděpodobně jinak. 

U jednoho zaměstnavatele můžete podepsat prohlášení poplatníka, budete uplatňovat slevu na poplatníka, takže při DPP do 10 000 Kč dostanete vyplacenou celou částku. U druhého zaměstnavatele již nemůžete podepsat prohlášení, takže tam se bude srážet daň ve výši 15 %. Prohlášení můžete mít podepsané v jednom měsíci jen u jednoho zaměstnavatele. Pro Vás, když jste studentem VŠ, je výhodnější mít teď podepsané DPP než DPČ. Právě z důvodu, že u DPP se do 10 000 Kč měsíčně nestrhává ZP a SP. 

Po skončení roku si podáte daňové přiznání, kde uvedete všechny příjmy z brigád (vyžádáte si od zaměstnavatele Potvrzení o zdanitelných příjmech). Záleží podle výdělku, ale pokud si vyděláte cca za rok do 205 000 Kč hrubého, tak Vám vrátí tu srážkovou daň, kterou Vám strhli u druhého zaměstnavatele.

Přeji pěkný den


Ing. Markéta Matyášová, matyasova.dp@seznam.cz 

Pro hodnocení se musíte přihlásit

Komentáře k odpovědi Co to je?

Informace na stránce vyjadřují názory uživatelů a nelze je brát jako oficiální účetní poradenství.

(c) 2024 Poraducto.cz - Online účetní poradna zdarma
Kontakt:info@poraducto.cz